Vijesti

Kraljevina Norveška pomaže seminare "Žene u vojnoj službi"

22.6.2026

Uz podršku Ambasade Kraljevine Norveške u BiH, za pripadnice Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i ove se godine održava serija seminara „Žene u vojnoj službi“, a na temu Rezolucije UN 1325 „Žene, mir i sigurnost“.

Cilj je pomoći vojnikinjama, podoficirima i oficirima  OS BiH, koje pohađaju ove višednevne radionice u Neumu, da se na najbolji način upoznaju s odredbama ove rezolucije, rodnoj ravnopravnosti i pravima žena u OS BiH.   

Otvaranju seminara koji se održava od 22. do 26. juna 2026. godine, u ponedjeljak su prisustvovali zamjenik načelnika Zajedničkog štaba OS BiH za resurse general-bojnik Mirsad Ahmić i vojni atzaše Kraljevine Norveške u BiH brigadir Dag-Magne Lunde.

Ove godine seminar provode brigadir Enida Ramić, kapetan Amina Zukić Džomba, savjetnica načelnika Zajedničkog štaba OS BiH za rodnu ravnopravnost poručnik Nejira Sinanović, civilno lice u OS BiH Zorana Nedić i stariji vodnik I klase Jelena Antonić, uz učešće više predavača.

Seminari „Žene u vojnoj službi“ održavaju se nekoliko puta godišnje, treću godinu zaredom, u okviru bilateralne vojne saradnje s Kraljevinom Norveškom i uz tehničku podršku NATO Štaba Sarajevo, a na osnovu Pravilnika o ravnopravnosti polova MO i OS BiH. Tokom seminara posebna pažnja se posvećuje se jačanju svijesti o značaju rodne ravnopravnosti u oružanim snagama, kao i osnaživanju žena za preuzimanje odgovornih dužnosti u vojnim strukturama.

Ured za odnose s javnošću
Kontakt tel: 033/286-680,
e-mail: info@mod.gov.ba

6 FOTO GALERIJA